Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v srpnu?

Vydáno: 12. 9. 2022
Kategorie: Partners Index
Zdroj: PartnersNews

Snížení dodávek plynu z Ruska přineslo v srpnu na trhy zvýšenou nejistotu. V zimním období to může – nehledě na cenu – vyústit až do omezování spotřeby, u firem dokonce k omezení výroby. Nahoru současně vyletěly i ceny elektřiny.

Rostoucí náklady na energie snižují koupěschopnost obyvatel, což negativně ovlivní tržby v průmyslu a službách. Posouvají i výši inflaci, s kterou musí bojovat centrální banky. Pokud by se totiž očekávání vyšších cen přeneslo do růstu mezd a následně do ceny zboží a služeb, mohla by se rozpoutat inflační spirála, což by byl katastrofický scénář.

Od všech hlavních centrálních bank se dá očekávat zpřísňování měnových podmínek. Americký Fed i Evropská centrální banka se vyjadřují tak, že budou i nadále razantně zvedat sazby. To nepomáhá ani dluhopisům, ani akciím.

Hodnoty akciových indexů se v srpnu opět otočily směrem dolů a prohloubily letošní ztráty. Riziková averze investorů stoupla hlavně kvůli nejistotě na trhu s plynem a ostřejším vyjádřením hlavních centrálních bank, které plánují rychleji zvedat sazby.

Rostoucí averzi investorů potvrzuje razantní posilování dolaru, k němuž utíkají před nejistotami. Dolar se po dvaceti letech dostal na paritu s eurem, takže kurz je teď jedna ku jedné.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice klesla v srpnu o 2,9 %. V letošním roce ztratili investoři v průměru 11,3 %, za posledních dvanáct měsíců 8,5 %.

Speciálně zaměřené akciové fondy sice v posledním měsíci klesly pouze o 1,8 %, za poslední rok jsou však o 15,8 % níže. Důvodem je nedůvěra v ceny akcií v nerozvinutých zemích, zvláště v Číně.

Česká inflace vystoupila už na 17,5 %, hlavní část zdražení jde na vrub energií a potravin. I když Česká národní banka ponechala v srpnu základní sazbu na sedmi procentech, proběhla na trhu státních dluhopisů jistá korekce a ceny dlouhodobých dluhopisů klesly.

Důvodem pro výprodej na dluhopisových trzích bylo zhoršení výhledu ratingu České republiky a prognóza centrální banky, která potvrdila vyšší úroveň inflace po delší dobu.

Negativní sentiment se propsal i do srpnové výkonnosti dluhopisových fondů. Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů za měsíc klesla o 0,7 %. Za posledních dvanáct měsíců je to stále ztráta 5,1 % způsobená propadem cen dluhopisů s tím, jak se zvyšovala základní sazba ČNB.

Nárůst rizikových prémií související se zvýšenou volatilitou cen akcií srazil ceny rizikových dluhopisů. Proto fondy rizikových dluhopisů korigovaly v srpnu předchozí zotavení poklesem o 0,7 %. Meziročně jsou níže o 9,5 %.

Také smíšené fondy v srpnu ztrácely na hodnotě. Za měsíc klesly o 1,4 %, meziročně jsou níže o 7,7 %.

Zdroj: Penize.cz